Cel„Obierz cel i walcz. Nikt nie obieca Ci, że będzie łatwo. Będą lepsze i gorsze dni. Ważna jest motywacja, nieustępliwość i walka ze sobą, swoimi niedoskonałościami. Idąc w stronę celu nie przejmuj się tym co powiedzą inni, kształtuj przy tym charakter. Nie ustępuj, nie daj się złamać „doradcom”, którzy myślą, że znają Cię lepiej niż Ty sam. Idź dalej…Aż w końcu zdasz sobie sprawę z tego, że nie sam cel jest najważniejszy, a cała droga która do niego prowadzi… ” Marta Coelho Maliszewska
Dzisiaj opiszę ćwiczenia, które pomogą Ci uzyskać lepszą pozycję. Poprawna pozycja to dobra równowaga. A równowaga to podstawa, zresztą nie tylko w jeździectwie, w innych dyscyplinach sportowych również.

Zacznij ćwiczyć w stajni: 1. stań w rozkroku i przenoś ciężar ciała z jednej stopy na drugą, uginając jednoczesnie kolano nogi, na którą przenosisz ciężar. Górna część ciała powinna zostać wyprostowana i nieruchoma, ręce połóż na biodrach. 2. teraz stań prosto i zrób wykrok w przód, rozłóż ciężar ciała między obie nogi, a następnie przesuń się w przód zginając kolano, pięta tylnej nogi musi utrzymywać kontakt z podłożem. Aby uniknąć skręcania miednicy oprzyj dłonie na biodrach. Górna część ciała może być wyprostowana, lub lekko pochylona w przód.
W czasie przygotowywania konia do jazdy – czyszczenie to świetne ćwiczenie rozciągające. Od głowy i szyi konia, gdy lewa ręka ze szczotką przesuwa się po ciele zwierzęcia, prawa noga wysuwa się na przód. Nacisk dłoni może się zmieniać, raz będzie większy od strony małego palca, raz od strony kciuka. Dzięki temu aktywowane są różne grupy mięśniowe. Pamiętaj o zasadzie: długie pociagniecia, krótkie przerwy. Czyszcząc drugi bok konia, szczotkę trzymaj w drugiej ręce. Co więcej, gdy prawidłowo czyścisz konia długimi pociągnięciami szczotki, zaczynając wysoko na szyi, a kończąc nisko na zadzie, będziesz rozciągał ciało po przekątnej.
Na koniu także możesz się rozciągać. Siedząc w siodle, bez strzemion, trzymając przedni i tylny łęk, opuszczaj się lekko z jednej strony, a następnie z drugiej; górna część ciała prosta ale bez usztywniania i wypychania pleców w odcinku lędźwiowym. Opuszczaj nogę tak jakbyś chciał/a ześlizgnąć się z konia, nie za daleko, bo rzeczywiście znajdziesz się na ziemi.
Na koniu - podciągaj jednocześnie oba kolana do góry. To ćwiczenie pozwala znaleźć dobrą pozycję w siodle. Możesz przytrzymywać się przedniego łęku ale nie pochylaj tułowia, staraj się zachować prostą postawę bez wyginania pleców.
Klepanie konia po zadzie, prawa ręka – lewa strona i odwrotnie. Głowa zawsze podąża za ruchem, patrzysz na rękę, która wykonuje ćwiczenie. Plecy proste.
Rozgrzewka w stępie doskonale nadaje się do tego, aby wyrobić wyczucie dobrej koordynacji górnej części ciała. Zamknij oczy i balansuj tułowiem powoli w przód i w tył, znajdź pozycję środkową na poruszającym się koniu.

W stępie możesz klepać konia po szyi: lewa strona – prawa ręka i na odwrót. Ruch powinien wychodzić od klatki piersiowej, nie zmieniaj pozycji w siodle.

Kolejnym ćwiczeniem wykonywanym w stępie jest „przytulanie”. Pochyl sie w przód i obejmij obiema rękoma szyję konia. Twoja głowa powinna swobodnie opadać na jedną stronę. Powracając do pozycji wyprostowanej głowę podnoś na końcu.
Przechodzenie z kłusa anglezowanego do ćwiczebnego rozwija równowagę i wyczucie ruchu górnej części ciała.
Na koniec seansu proponuję jazdę w kłusie bez strzemion. Przytrzymuj się siodła jeżeli tak jest łatwiej, to pomoże ci ustabilizować tułów. Stabilna górna część ciała jest warunkiem podążania za ruchem konia. Stabilność nie oznacza usztywnienia, lecz ciągłą adaptację do sytuacji.
Pamiętaj o oddychaniu podczas wykonywania ćwiczeń. I baw się dobrze.
P.S. Jeżeli masz pytania, napisz do mnie na adres: kasia.nerwynawodzy@gmail.com

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Pokonać lęk

Zaufanie